Birileri şunlara Şahin’in vefat ettiğini hatırlatsın!

Categories: Canlı Sonuçlar
Tags: No Tags
Comments: No Comments
Published on: 25 Ekim 2013

İçinde bulunduğumuz dönemde sporumuzla ve hatta genel olarak spoor dünyasıyla ilgili paylaşabileceğimiz, neredeyse hiçbir olumlu gelişme ve haber bulunmuyor. Sporla ilgilenen gelecek nesiller tarafından asık suratlı, memnuniyetsiz bir ağabey – amca gibi hatırlanmak istemediğim için son zamanlarda yazacak bir konu bulamıyordum. Ta ki bayram kutlayacağımız anda boğazımızı düğümleyen o acı haberi alana kadar.

Bayramın birinci gününün sabahında, hepimizin tanıyıp sevdiği milli sporcu Şahin İrencin’ in vefat haberiyle hepimiz şaşkına döndük, sarsıldık. Bayramın ikinci günü cenazesini kaldırırken adeta hepimizin dili tutulmuştu. Ağlamamak için birbirimizin gözlerine bakamaz olduk. Üzerinden henüz kısa bir zaman geçtiği halde bu acı durumu bir fırsat bilen bazı kişiler! ve medyanın yanlışlar üzerine kurduğu haberler de acımıza acı kattı.

İrencin Ailesi’nin acıları tazeyken onlardan çok şuurlu, bilinçli açıklamalar beklmek zaten yersiz. Tabi ki duydukları her olumsuz ihtimale veryansın edecekler, başka ocaklar da aynı acıyı tatmasın diye içlerini boşaltacaklar, acılarını paylaşacaklar. Onların yerinde olmadan zaten anlayamayacağımız bir durum bu. Allah onlara ve tüm sevenlerine sabırlar versin, geride kalanlarına sağlıklı uzun ömürler versin.

Ancak, duyduğu veya edindiği yerli – yersiz her bilgiye manşetlerde ve açıklamalarda yer veren, toplumun yanlış bilgilenmesine sebep olan ve her şeyi para için veya saçma sapan hırslar için yapılıyormuş gibi gösteren medyaya ve buna destek olan herkese yazıklar olsun!

Bir tane şampiyonumuzun zafer haberini göremezken, spekülasyon sebebi olabilecek bir haberimiz olduğunda boy boy yayınlanıyor medyada.

Şahin’ in ölüm sebebi henüz ‘’net’’ bir şekilde belli değil ama bahsi geçen ilaç yüzünden öldüğü kesinleşirse, tarım ilacı olarak temin edilen bir maddeyi spor hayatına dahil etmesi yüzünden, kişinin kendisinden başka kimseyi sorumlu tutamazsınız. Hele ki günde bir tane alması hesaplanmış bir maddeyi sekiz tablet alırsa! Ailesi de arkadaşları da haberdar bu konudan. Çok yakın arkadaşı S. G. isimli hanımefendinin açıklamalarıyla da durum aynen sabit. Kısacası, hepimiz ne olduğunu biliyoruz ve kullanan varsa ne olduğunu bilerek kullanıyor bu maddeyi. Sporla alakası bile olmayan bir tarım ilacı ve bir zehir. Doktorun Şahin’e on yıl önce;  ”Ağır spor yapma, kalp kapakçığında sorun var” demesi de cabası!

Saçma sapan medya haberlerine cevap niteliğinde, bilmemiz gereken gerçekler;

-Sahte ilaçlar dışında kimseye bilmediği bir ilaç kullandırılmaz. Her şey kişinin kendi tercihidir.

-Antrenörler, sporcu özellikle istemedikçe kimseye ilaç kullandırmaz ve dozuna karışmaz ki zaten bireysel bir spordur. Herkesin antrenörü kendisidir. Sadece fikir alışverişi veya istişare yapılır. Yoksa, kimse kimsenin vücudunu kendisi gibi tanıyamayacağı için işin sonu zaten hüsran olur.

-Geleceğin şampiyonu diye bir öngörü yoktur. Çünkü işin temeli iradedir ve kimse kimsenin ruhsal ve fiziksel sınırlarını bilemez. Bu nedenle, ilaç simsarları diye birileri olsa bile kimsede bir potansiyel keşfedip kandıramaz, teşvik edemez, hiçbir sarmala dolayamaz.

-Hiçbir antrenör daha fazla ağırlık kaldırmak için sporcuyu zorlamaz ve bu nedenle ilaç kullanmasına veya doz artırımına teşvik etmez. Çünkü, ağırlıklar bizim (Vücut Geliştirme Sporcuları) amacımız değil, aracımızdır.

-Ne yüz altın, ne de başka bir maddi kazanç nedeniyle hiçbir sporcu yarışmaya hazırlanmaz. Sporcunun kendi ideallerinden, yaşam tarzından, kariyer hedefi ve kararlarından başka hiçbir sebeple yarışma hazırlığı yapılmaz.

-Müsabakadan önce haşlanmış yağsız pirinç, tavuk göğsü, yulaf, yumurta beyazı gibi gıdalar sadece seçenektir. Yalnızca bunlarla beslenilmez.

-Eksik ya da yanlış beslenme diye bir durum söz konusu olamaz. Ancak dengeli ve tam beslenmeyle sağlık ve başarı sağlanır.

-Yarışma günlerinde veya öncesinde su alımı kesilmez, yalnızca diyete eklenmiş fazladan alınan su alımı kesilip, normal vücut ihtiyacı kadar su alınmaya başlanılır.

-Müsabakadan sonra bir-iki gün idrar sökmeme durumu, ayak bileği, yüz, göz şişmesi, kalp sıkışması, nefes alma zorluğu çekilmez. Bir gecede 8-12 kilo alınmaz. Oturarak uyunmaz. Bunların hepsi, bilerek veya bilmeyerek yapılan hatalar sonucu gerçekleşebilecek olasılıklardır.

Normal şartlar altında, sporcuların içerisinde bulunduğu durumun önemli bir bölümü yukarıdaki maddelerde yazdığım gibidir. İstisnalar ve yanlış bilgiler doğrultusunda hareket edenler hariç!

Sigara, alkol ve uyuşturucunun hiçbir zaman temin edilebilirliği ortadan kaldırılmamış bir dünyada yaşıyoruz. Aynı bu maddeler gibi, doping adı altında yer alan tüm maddeler de kişisel tercihlere dayalı olarak alınır. Daha da önemlisi; Dünya üzerinde artık doğal olan, zehirli olmayan, tamamen gıda içeren, zararı olmayan hiçbir gıda maddesi kalmamıştır.

Anne karnındaki ceninden, ömrünün son gününe kadar artık insanlar zehirleniyor! Üstümüzden geçerken zehirli kimyasallar bırakan uçaklar, bilinçli yayılan virüsler, sağlık adı altında sağlık bozan, kısırlığa, obeziteye, otizme vs. sebep olan aşılar, ilaçlar, katkı maddeleri ve tüm dünya ülkelerinde bile bile göz yumulan gıda sözleşmeleri ve anlaşmalar… Allah aşkına önce bunları öğrenmeye, gizli yollarla nasıl zehirlendiğimizi araştırmaya başlayın. Gerçek anlamda bir araştırma yaparsanız, tahmin bile edemeyeceğiniz sonuçlarla karşılaşacaksınız.

Hiçbir yetki veya söz sahibi olmadan federasyona istifa çağrısı yapanlara ve kaybettiğimiz arkadaşımızdan bile fayda sağlamaya çalışanlara da Allah akıl fikir versin ve birileri onlara Şahin’in vefat ettiğini hatırlatsın.

Bir Cevap Yazın

Welcome , today is Cuma, 18 Ekim 2019